Ugrás a menühöz Ugrás a tartalomhoz
2012. május 25., péntek - Orbán
Afrika napja (Afrikai Egységszervezet, 1963)

Rákattantak az operára a magyar filmrendezők

Moziopera a Csoma legendáriumból

2008. július 11.  16:00
címkék: Opera, operett

Míg sok magyar filmrendező leragadt a közönségfilm kontra művészfilm problematikánál, vannak, akiknél fel sem merül ez a kérdés.
Azt a zenei műfajt emelik be a művészetükbe, amelyiknek a népszerűsége, a „látogatottsága” talán a legmostohább, amire már évtizedek óta majdnem csak a felső tízezer (vagy ezer?) kíváncsi – mostanában ők se különösebben.
Mundruczó Kornél Johannája után Szemző Tibor is az opera felé nyitott: első nagyjátékfilmje - Az élet vendége Csoma-legendárium - a rendező átiratában operaként kel életre a Wroclawi Filmfesztiválon.

Nem annyira meglepő Szemző opera-kísérlete, hiszen elsősorban zeneszerzőként ismerjük a rendezőt, bár több rövidfilmmel is bemutatkozott már.
Az élet vendége Csoma legendárium Kőrösi Csoma Sándor útját kíséri végig, bár a főszereplő - a híres tibetológus-nyelvtudós - nem is jelenik meg a filmkockákon.
A lengyel bemutatóra jövő hét csütörtökön kerül sor Wroclawban.
Külön érdekesség, hogy a narrációt az a Krystyna Janda színművésznő vállalta, akit a magyar közönség már jól ismerhet Szabó István Mephistó, Krzysztof Kieslowski Rövidfilm a gyilkolásról vagy Andrzej Wajda A márványember és a Vasember alkotásaiból.

Szemző a lengyel bemutató előtt Óbudán, a volt Flórián Moziban próbált – ott látogattuk meg.


A videó megtekintéséhez Adobe Flash Player szükséges!
 

Hozzászólások

1 hozzászólás

sziget  2008. július 11.  21:59

érik a művészete, kiváló párosítás a témához- és épp ideje, hogy közelebb hozza az operát az értő alkotó a közönséghez

Megjelenített név * :

A Kultúrpart programajánlója