Ugrás a menühöz Ugrás a tartalomhoz
2012. február 12. vasárnap
Lídia, Lívia
06:53
17:03
Belépés
ok

Bővül a világörökség horvát listája?

Cikk nyomtatása

Cikk továbbküldése

2008. június 26. 17:41
Dubrovnik, Split és Trogir óvárosa illetve a Plitvicei-tavak mellett újabb épített és természeti értékekkel gyarapítanák Horvátországban az UNESCO világörökségi helyszíneit.
A horvát kormány már eljuttatta a Világörökség Központnak (WHC) a kulturális és természeti kincsek javasolt listáját, amelyek között megtalálható a zárai (Zadar) episzkopális műemlékegyüttes, a varasdi római-kori limesz, az eszéki erőd, Splitben a Diocletianus-palota és a város központjának kiterjesztése, Lubenice település Cres-szigeten, a Veliki Tabor várerőd, Ston urbanisztikai egysége, a belső-isztriai Motovun város és Korcula városa - tájékoztatta az MTI-t a Horvát Idegenforgalmi Közösség budapesti irodája.
Zadar


A természeti értékeket felsoroló javaslatok között szerepel a starigradi mező, a Blaca-síkság, a primosteni szőlőültetvények, a Velebit-hegység északi része, a Kornati Nemzeti Park, a Telascica szigetvilága, valamint a Lónya-mező.
Az emberiség "szájhagyományon át továbbadott", nem materiális örökségének kategóriájában a horvátországi csipkekészítést nevezték a listára.
Horvátországból 1979 óta szerepelnek értékek a világörökség köréből. Az elsők között a Diocletianus-palotával egybeépült középkori Split, Dubrovnik óvárosa és a tavairól-vízeséseiről nevezetes Plitvicei Nemzeti Park kapta meg a rangot. A védett emlékek közé tartozik a poreci Euphrasius-bazilika korakeresztény műemlékegyüttese, Trogir történelmi óvárosa és a sibeniki Szent Jakab-katedrális is.

A múlt év szeptemberében vette védettség alá az UNESCO a magyar határtól délre található Papuk Természetparkot, amely a geológiai értékeket hordozó horvát parkok közül az első ezen a listán. Talán legértékesebb képződményei a 70 millió éves lépcsőzetes vulkanikus sziklák, amelyekhez foghatók Szlovákiában, Új-Zélandon és az amerikai Yellowstone Nemzeti Parkban találhatók.

Nyereményjáték

Január 26-tól a mozikban a három Oscar-jelölést nyert SUSZTER, SZABÓ, BAKA, KÉM. Válaszolj a kérdéseinkre, a helyes válaszokat beküldők között 3 db SUSZTER, SZABÓ, BAKA, KÉM című le Carré regényt sorsolunk ki.


Klikk a játékhoz »
H i r d e t é s

A Kultúrpart programajánlója

Illeszd be a saját oldaladra! Katt ide!

Másold ki a fenti kódot, illeszd be az oldalad forrásába, így az olvasóid mindig értesülhetnek a Kultúrpart programajánlatairól.

F u t á r    a j á n l a t